MENIU

Mano parašytos ir verstos knygos

  • Melo ekonomika: publicistika. – Vilnius: Alma littera, 2013. – 269 p.
  • Ekonomikos pradmenys: vadovėlis 9-10 klasėms. – Vilnius: Tyto alba, 2010. – 183 p.
  • Verslas – ne vaikų žaidimas? / iliustr. Daiva Kairevičiūtė. – Vilnius: Žara, 2008. – 64 p.
  • Išmokite skaičiuoti savo pinigus. – 2-asis leidimas. – Vilnius: Tyto alba, 2005. – 388 p.
  • Ekonomika: vadovėlis 11-12 klasėms. – Vilnius: Tyto alba, 2004. – 174 p.
  • Ekonomika: pratybų sąsiuvinis 9-10 klasėms. – Vilnius: Tyto alba, 2003. – 61 p.
  • Ekonomika: vadovėlis 9-10 klasėms. – Vilnius: Tyto alba, 2003. – 175 p.
  • Ekonomika: mokytojo sąsiuvinis 9-10 klasėms. – Vilnius: Tyto alba, 2003. – 99 p.
  • Išmokite skaičiuoti savo pinigus. – Vilnius: Tyto alba, 2002. – 285 p.
  • Ekonominis visuomenės gyvenimas; Visuomenė ir kultūra / Jonas Balčius, Liutauras Degėsys, Česlovas Kalenda, Aušra Maldeikienė, Eugenijus Maldeikis, Saulius Pečiulis, Vytautas Radžvilas, Stasys Venskevičius. – Vilnius, 1989. – 103 p.
  • Socializmo politinės ekonomijos klausimai Marksizmo leninizmo klasikų darbuose: metodinės rekomendacijos studentams / Eugenijus Maldeikis, Aušra Maldeikienė, Nina Klebanskaja. – Vilnius, 1985. – 96 p.
  • Metodinės rekomendacijos V. Lenino veikalui „Imperializmas kaip aukščiausioji kapitalizmo stadija“ studijuoti / A. Maldeikienė, E. Maldeikis. – V., 1984. – 37 p.

Visuomenė pasirengusi mokėti už giljotiną, bet ne knygas…Egidijus Nasevičius

Knygos, kurias skaitau

2011 12 01, Pinigų karta

Aušra Maldeikienė Patarimai smaguriams ( kulinarija įsivešėjo, tad čia kiti…)

Manęs dažnai klausia, ką skaityti, jei nori susivokti ekonomikoje. Išties, atsakymas paprastas. Ir individualių, ir institucinių ekonomikos sprendimų logiką visada apsprendžia kultūra (dažnai meno formos). Ekonomika iš esmės interpretacijos erdvė (tad tas, kuri interpretuoja yra kūrėjas) bandant paaiškinti procesus, vykstančius susidūrus žmonėms ir jiems mainantis darbu ir kitais ištekliais. Tad jei jūs tikrai norite suvokti, kaip veikia ekonomika, svarbiausia pradžioje skaityti ne vadovėlius (ir jau ne duok Dieve, ne visokius kaučerius lyderius karalius, kurie yra tik kultūros vagys…), o tai, kas vadinasi idėjų istorija. Heilbroner „Didieji ekonomistai“ (Amžius, 1995) ir N. Ferguson „Pinigų triumfas“ (Baltos lankos 2010) – yra tikrai puiki pradžia. Turime lietuviškai, lygis nerealus, skaityti malonumas. Tikėtina, kad esant normaliam bendrajam išsilavinimui (na vaikystėje skaitytas Tomas Sojeris ir Mikė Pūkuotukas, ankstyvoje jaunystėje – Tolkienas, o vėliau koks Dostojevskis, Tekerėjus ar Tolstojus) žmogus jau suvoks pamatines ekonomikos tiesas.

Po to, jei jau norima specializuotis, bet koks geras ekonominės mintis istorijos vadovėlius – deja yra tik angliškai. Ne visai vadovėlis, bet arti – Todd G.Buchholz „New ideas from dead economists/An introduction to modern Economic thought“ (rašo ne tik apie mirusius…). Arti vadovėlio ir “Lives of the Laureates (Twenty-three Nobel Economists), MIT, 2009” (čia tiems, kurie ambicingesni). Va tada jau galima skaityti kokį mikroekonomikos ar/ir makroekonomikos vadovėlį (lietuviškai tinkamas O.Blanchard “Makroekonomika”).

Padirbėjus, atėjo laikas mėgautis. Labai rekomenduočiau John Quiggin “Zombie Economics. How dead ideas still walk among us”, Princeton University, 2009. Tai knyga, kuri parodo daugelio vyraujančių ekonominių idėjų antrąją, mirusią pusę. Labai prašviesina mąstymą, matymą ir galvą. Sudėlioja perspektyvas. Itin įdomi dviejų vienodo intelektualinio lygio bet skirtingų pažiūrų mokslininkų pokalbių ir įžvalgų knyga Gary Becker ir Posner Richard “Uncommon sence”, 2009 (yra ir blogas internete http://www.becker-posner-blog.com)

Ir pabaigai (o gal iki, per ir po) mano mylimiausias lietuvis Liutauras Degėsys. Rekomenduoju pradėti nuo “Kitaip nei kitaip” Skaičiau gal 10 kartų. Ne apie ekonomiką, bet ir apie ją. Vysto autoironiją ir autorefleksiją. O kas gali būti svarbiau, jei nori suprasti, kiek daug nežinai? Ir kad galima skaityti be galo…vietoje to, kad žiūrėtum trijų servetėlių kanalą.