MENIU

Komentarai (3) #Maldeikienė, Knygos

Niall Ferguson „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“

Niall Ferguson „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“, V.Baltos lankos, 2011

Bene giliausia neretai tragiškos dabarties Lietuvos ekonominės logikos, kuri šimtus tūkstančius verčia krautis lagaminus ir ieškoti pragyvenimo svetur, priežastis — atotrūkis tarp kultūros ir ekonomikos. Per 20 nepriklausomybės metų Lietuvos knygynų lentynas užpildė vadinamoji pragmatinė ekonominė literatūra, kuri, dėstydama prisvilusių blynų, kaip tapti milijonieriumi, receptus, tiesą sakant dažnai balansavo ant bukaprotybės ribos. Skaudu, kad per visą tą laiką plačioji visuomenė turėjo vos vieną prieš 16 metų (!) išleistą Roberto Heilbronerio knygą „Didieji ekonomistai“, kur buvo kalbama apie pamatinius ekonomikos, kaip žmonijos kultūros pasaulio dalies, dalykus.

Tad tikrai labai įsimintina diena, kai lietuviškai galime skaityti antrą tokio pat intelektualinio lygmens darbą — „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“. Bent aš, knygą pirmąsyk perskaičiuosi iš karto po to, kai ji 2009 metais užkariavo pasaulį, išgirdusi tą žinią, pagalvojau, kad jei sėdėčiau namie, o ne už automobilio vairo, leidyklos ir vertėjų garbei pakelčiau taurę šampano. Ir tai tikrai ne pigi reklama, — perskaitykite ir suprasite, kodėl taip kalbu.

Profesorius Niallas Fergusonas ne tik puikus ekonomikos ir finansų istorikas, bet ir žmogus gebantis itin subtiliai paaiškinti tuos giluminius dalykus, kurie pinigėlį mūsų kišenėje paverčia civilizacijos keliu — tiek pat trumfališku ir auginančiu, kai duodame, ir tiek pat duobėtu, kai paskęstame godulio ir savanaudiškumo brūzgynuose.

Daugybė knygoje papasakotų uždegančių ar net beveik detektyvinių istorijų aiškiai sako — pinigų raida nuo senovės Mesopotamijos iki dabartinės Kinijos — tai viena iš žmonijos pažangos varomųjų jėgų. Šalia teisės normų ar mokslo pažangos, sudėtingas piniginių ryšių išradimų, tarpininkavimo ir integracijos procesas kasdien vaduoja žmogų iš nykios sielą ir kūną trupinančios kovos už duonos kąsnį. Ir jei mes dabar Lietuvoje taip dažnai klampojame niūriuose išgyvenimo maurynuose, tai bemaž visada pasekmė to, kad ekonomika čia kol kas nesuvokta ir perimta kaip žmogaus sielos atsivėrimo dalykas, kaip stulbinantis žmonijos kultūros fenomenas. Ir nebijokite paimti šios knygos tie, kurie manote nesuprantantys ekonomikos — ji labai paprasta ir dažnai net linksma.

Tegaliu pavydėti — jūs dar tik atveriate knygą, kurios nesinori paleisti iš rankų it vaikystėje skaitytų stebuklinių pasakų.

 

3 komentarai įraše "Niall Ferguson „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“"

 1. Linas parašė:

  Nuostabi knyga. Rekomenduoju visiems kam patinka istorija ir finansai. Skaitosi įtraukiančiai. Tai knyga, kurią tikrai skaitysiu dar kartą.

 2. Tomas parašė:

  Gaila Lietuva toks kaimas ir nera e-knygu versiju, ar audio knygu.

  • Aušra Maldeikienė Aušra Maldeikienė parašė:

   Lietuva ne kaimas, bet maža rinka. Kita vertus mano knyga Melo ekonomika yra audio formate (pati įgarsinau) ir e-knyga yra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *