MENIU

Komentarai (14) #išsaugokeurą

Idėja diasporai: diasporos Lietuviams skirtos Seimo narių vietos

Londone vykusioje diskusijoje išsakiau vieną beveik spontanišką pasiūlymą, kuris galimai padėtų sprėsti Lietuvių diasporos interesų išklausymo problemą, galimai net labiau nei dviguba pilietybė.

Gal verta pasvarstyti, kad didžiausios lietuvių migracijos sulaukiančiose šalyse – D. Britanijoje, Airijoje, kitose ES valstybėse, galėtų rinkti savo atstovus į Seimą? Jie galėtų veikti tarytum Europarlamento nariai – į balsavimus vyktų, dalyvautų komitetuose, ir tuo pat metu dirbtų diasporos bendruomenėse.

Emigrantų išvykusių iš Lietuvos po Nepriklausomybės atgavimo yra gerokai per pusę milijono, ir jie veikiausiai migravę ilgam. Gal suteikę jiems didesnį ir efektyvesnį atstovavimą Seime ir skirdami būtent jų interesams atstovausiantį Seimo narį/narius mes daugiau sulauksime jų grįžtančių?

Dabartinė tvarka kai emigrantai stebuklingu būdu tampa Vilniaus Naujamiesčio apygardos rinkėjais daro meškos paslaugą tiek Vilniaus Naujamiesčio vienmandatei apygardai tiek ir diasporos interesams.

Tad kaip manote – ar tai padėtų sukurti sąlygas norintiems grįžti, o likusiems – palaikyti ryšį su Tėvyne?

14 komentarai įraše "Idėja diasporai: diasporos Lietuviams skirtos Seimo narių vietos"

  1. rasa parašė:

    Nemanau kad užsienio lietuviai išvis turėtų turėti atstovus Seime – mokesčių Lietuvai jie nemoka, tai kodėl turi turėt galimybę diktuoti savo valią Lietuvos mokesčių mokėtojams? Pavyzdžiui, kokią teisę užsienyje gyvenantys lietuviai turi reikalauti, kad Lietuva pakeltų pensijas jų Lietuvoje likusiems pensininkams tėvams, jei pensijos tiems paliktiems tėvams mokamos iš Lietuvos mokesčių mokėtojų kišenių? Lietuvos dirbantieji nebeišgyvena nuo užkrautų mokesčių – kodėl jų sąskaita dar turi būti finansuojamos užsienio lietuvių problemos?

    • Adomas parašė:

      Todėl, kad užsidarę ir susipriešinę mes tapsim maži, visai maži ir galiausiai mes išnyksime. Lietuviai ir taip yra viena labiausiai uždarų ir mažiausiai bendraujančių tautų Europoje. Yra galimybė tai pakeisti į labai teigiamą pusę, jeigu tik pakelsim galvytes virš savo personalinių problemų ir pamatysim bendrą vaizdą.

      Galime klausimą apsukti ir į priešingą pusę – kas finansuos prabangius tankus ir optinius taikiklius invazijos atveju, jei ne milijonas užsienio lietuvių? Kas prisijungs prie dabartinių Lietuvos kariuomenės savanorių karo atveju, jei ne užsienio lietuviai (prisiminkite keturių dienų karą Armėnijoje)? Kur lietuviai, karo atveju, važiuos prieglobsčio, jei ne pas užsienio giminaičius? Gaila pripažinti, bet Lietuva šiai dienai yra pigios darbo jėgos valstybė, ir ji konkuruoja su 50 kitų tokių pat pigių darbo jėgos valstybių. Vėlgi klausimas – kas investuos čia, gimtinėje, jei ne užsienio lietuviai? Jūs, įtariu, net neįsivaizduojate, kokie pinigai užsieniuose pas juos sukasi (ir kaip to rusas bijo). Ar naudingai panaudosim juos, ar atiduosim kitoms valstybėms – čia jau mūsų visų reikalas.

      Skaičiuoti viską nominaliniais pinigais yra labai siaura. Šiandien moki tu, rytoj moku aš – tai normalaus bendravimo ir tautos pagrindas. Beje, tauta, o ne mokesčiai, yra tautos pagrindas. Tautos ir bendruomenės per 27 metus dar nesugebėjome sukurti, bet gražūs poslinkiai naujoje kartoje jau matosi – tereikia truputėlio meilės. Iš pradžių sau, po to – aplinkiniams. Gal jau laikas iš atminties stalčiuko ištraukti Lietuvos Himną, apie tai ten gražiai užsimenama?

  2. Mauras parašė:

    Pasiūlymas, kaip išlaikyti disporos ryšį su Lietuva – ekspromtinis ir kontraversiškas, bet įdomus. Kontraversiškas – nes pastato emigrantus į tautinės mažumos, kurios interesus reikia ginti atskirai nuo likusių piliečių, poziciją. Įdomus, nes leidžia jiems įgyti realų balsą ir tuo pačiu labiau įsitraukti, susidomėti.

    Šimtą kartų geriau nei spekuliatyvus ir klaidinantis Ž.Pavilionio “duokim dvigubą” kas atseit reiškia “sukilkim prieš elitą”.
    https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/zygimantas-pavilionis-ideja-lietuvai-sukilti-pries-lietuva-kaip-elito-projekta-arba-we-the-people.d?id=76332603&com=1&reg=0&no=0&s=2

    @Rasa – kad jie nemoka mokesčių, nesutinku. Žinote, kiek emigrantai kasmet persiunčia perlaidomis, neskaitant kitais būdais čia atkeliavusių jų uždirbtų pinigų? Virš 1 mlrd. EUR, jei bent pusė jų išleidžiama perkant PVM (jau nekalbu apie akcizus) apmokestinamas prekes, tai jau 100 mln.€ mokesčių į biudžetą.

    @Adomas – turėti iliuzijų, kad kas nors suspės atvykti ar nusipirkti prabangių tankų ar optinių taikiklių prasidėjus invazijai, nereikėtų.
    Dėl investicijų – labai pragmatiškas, bet nelabai etiškas ir nekonstitucinis variantas būtų leisti dvigubą pilietybę visiems, kas investuoja milijoną 🙂 matyt nediskutuosim, kad dauguma jų neinvestuos, nebent į savo čia likusius tėvus, ar būstą kada senatvei, taigi tai ne ta kryptis kur reiktų labai stengtis. GLL yra ta iniciatyva, kuri siekia pritraukti ir išlaikyti ryšį su sėkmingiausiais, to pakanka.

    • Adomas parašė:

      Maurai, atsiprašau, bet nieko nesupratau apie diasporą kaip tautinę mažumą. Jų teisės ir dabar yra ginamos, tik vienintelėje – Naujamiesčio – apygardoje. Kas, iš esmės,, yra absurdas, kai pusė milijono rinkėjų tokioje apygardoje renka vieną žmogų. Tai tie žmonės su pilietybėmis – iš kurių dar neatimti pasai.

      Dėl tankų čia tik pavyzdys. Gali būti kas tik nori. Optiniai taikikliai jau šiai dienai perkami ir gabenami į Ukrainą, Jūs pasidomėkite kas vyksta.

      Nelabai supratote, deja, man regis ir dėl investicijų. Paaiškinsiu: pasauliniame kontekste niekam Lietuva yra neįdomi. Deja, gaila konstatuoti, bet taip yra. Turizmo čia neišplėtosi, kažkokių ypatingų sąlygų verslui nėra (baisūs darbo vietų mokesčiai ir jauna teisinė sistema, nepatikrinta laiko), kaip pigios darbo šalies valstybė konkuruoja su 150-čia kitų (labai sunku pakonkuruoti, neturint išskirtinumo). Tas išskirtinumas būtent ir galėtų būti diaspora, kurie turi papildomą, sentimentalų ryšį. Puikiausias to pavyzdys – Antanas Guoga, galėjęs sau ramiai be vargo kurti verslus Australijoje, ar kur tik nori (šiltame pajūry). Milijonas lietuvių kilmės žmonių gyvena pasaulyje, apie juos Lietuva nieko nežino ir žinoti nenori.

      Ne mano sugalvota patarlė: nespjaukit į šulinį, iš kurio patiems kažkada dar teks gerti.

      P.S. Pažiūrėjau į GLL – tai jie apart eksporto konsultavimo ir jaunuolių pakvietimo į visuomenės tarnybą nelabai ką ir teveikia (aišku, labai gerai ir tai). Bet visumoje tokia skystoka veikla, lyginant su potencialu, ką galima būtų nuveikti. Reikia telkti tautą, o ne užsiiminėti kažkokiais savęs maloninimais (džiaugtis self-proclaimed lyderių klubais) – priešingu atveju išnykimas, bijau, ne už kalnų.

      N.B. Kai turi milijoną jokių pilietybių nereikia – lipi į lėktuvą ir važiuoji į bet kurią pasaulio šalį gyventi. Bet kurią iš dviejų šimtų, visos priima. Tada tokio žmogaus neužilgo laukia Prezidentės dekretas dėl Pilietybės grąžinimo už kažkokius nuopelnus (gal investavimo?). Šis kelias patikrintas ir jis puikiai veikia. O bet tačiau man atrodo, kad didžiausias nuopelnas yra užauginti vaikus. Gal nesutiksite…

    • Mauras parašė:

      Adomai, nesutiksiu dėl “Kas, iš esmės,, yra absurdas, kai pusė milijono rinkėjų tokioje apygardoje renka vieną žmogų. Tai tie žmonės su pilietybėmis – iš kurių dar neatimti pasai.”

      Tai kad nerenka. Ir atimti, kaip jūs sakote, tik iš tų, kurie patys, žinodami kad neteks Lietuvos paso, pasirinko tapti kitos valstybės piliečiais. Tokių yra apie 8000 iš ~680 tūkst. išvykusių po 1990. Iš tų sakykim pusės milijono balsuoja Seimo rinkimuose – spėkite kiek?

      Visa kita, kiek čia emigrantai gali investuoti – pats rašiau, dabar vien oficialiai perveda 1 mlrd.€ kasmet. Bet nepainiokime to su pilietybe, apie kurią eina kalba – ji čia nei padeda, nei trukdo.

      • Adomas parašė:

        Jūs teisus dėl Naujamiesčio apygardos rinkėjų – nerenka (techniškai taip, realiai – ne). Paaiškinsiu kodėl sekančioj žinutėj.

      • Adomas parašė:

        Brangusis Maurai,

        Matau, kad Jūs kalbate iš teoriško taško, pats to neperėjęs. T.y. Jums šis klausimas neaktualus ir nelabai rūpi. Negaliu Jūsų kaltinti dėl to. Tiesiog papasakosiu, kas vyksta: realiai iš 680 tūkst. išvykusiųjų daug daugiau (spėciau, gal koks 1/4 ar 1/3) jau priėmė kitų valstybių pilietybes* (nes koks gi kvailys dešimtmečiais gyvens valstybėje ir jausis antrarūšiu), tik niekam apie tai nepranešė (tipinis lietuviškas – iš kirvio koto virsiu košę – pavyzdys). Ir aš juos puikiai suprantu, kodėl**. Ar jie balsuoja, ar nebalsuoja – čia ne esmė. Kalba eina apie gimimu įgautos teisės išlaikymą – teisę būti tautos dalimi, nes valstybę kuria tauta (tik tą tvarką nustato istatymas – apie tai Konstitucija aiškiai rašo)***. Kai ta teisė yra atiminėjama, tai yra tolygu tautos genocidui****. Ir jokie KT aiškinimai – peraiškinimai čia nepadės to pavadinti kažkaip kitaip. ES daugybė valstybių leidžia turėti dvigubas pilietybes, netgi latviai atėjo į protą 2013-aisiais). Kadangi lietuviai yra sukaustyti įvairiausių baimių (aš jas, tikiuosi, suprantu – ar bent mėginu suprasti), tai jiems dvibugos pilietybės klausimas asocijuojasi su velniai žino kuo. Bet kad genocidas vykdomas jų panosėje KIEKVIENĄ DIENĄ, jiems nelabai ir įdomu (“patys kalti – nereikejo …”)*****. Kas ilgainiui įvyksta su valstybėmis, prieš kurias yra vykdomi genocidai – mes žinome. Armėnijos pvz. ne toks jau ir tolimas Lietuvai. Bet yra krūvos kitų.

        * Tai iš dalies paaiškina, kodėl toks mažas registruotų rinkėjų skaičius Naujamiesčio apygardoje. Po Brexit visi JK įsikūrę lietuviai pasiims vietinius pasus (tokių bus apie 100K, ir dar reikia prideti jų vaikus ir anūkus – tad skaičiai bus didesni. O jeigu JK tik pirmoji ES byrėjimo kregždė, tai bus galima dauginti tuos skaičius kartais). Po vietinių pasų paėmimo diaspora pasikeis pavardes (nes kas gi gali lietuviškas pavardes pasaulyje ištarti, apart pačių lietuvių?). Ir jų kelias bus toks pats integracijos prasme, kaip ir 1935-ųjų žydų. Čia nieko negalima padaryti, jie yra collateral damage, kaip sakoma. O vat ar su jais Lietuva pageidaus išlaikyti ryšį, ar ne – čia jau nuo tamstų Maurų ir Marių tepriklauso. Šiai dienai ta diaspora yra 1/3 britai/vokiečiai/norvegai ir 2/3 lietuviai, bet paliekant status quo jie taps visiškais britais/vokiečiais/norvegais. Ką darome, tautiečiai, kad to nebūtų?

        ** Apie kokius menamus pasirinkimus Jūs kalbate? Kažkas gal pasirinko, o kažką aplinkybes privertė dėl darbo (pvz. visiškai nėra perspektyvos specialybei Lietuvoje, o persikvalifikuoti nėra laiko, nes reikia keturis vaikus-etninius lietuvius maitinti), dėl mišrios šeimos, dėl apskritai nuo jų nepriklausančių aplinkybių. Tai net ne esmė. Esmė – ar tie lietuviai yra surplus to requirements lietuvių tautai, ar jie visgi Lietuvai reikalingi? Jeigu pirmasis variantas, tai kam pergyventi, kad Lietuva daug etninės tautos eksportuoja į užsienį (dažnai su vienkartiniu bilietu by definition, nes keliaujant visi patiria daug įvairiausių nuotykių visokiom prasmėm, o aplink Lietuvą planeta žemė nesisuka), kam nuolatos virkauti dėl gimstamumo (gimdykime gi vaikus, kodėl jie negimsta pas Maurus ir Marius? O kai gimsta, tuoj pat mauna mokytis į užsienį – dažnai su vienkartiniu bilietu), eskaluoti tą temą spaudoje ir rengti referendumus – juk ir taip yra viskas puiku.

        *** Kai kažkas, kas jau yra Jūsų, iš Jūsų atimama – tai ne tas pats, kas to dalyko neturejimas ir negavimas. Jūs minėjote, kad pilietybė nei padeda – nei trukdo. Aš nesutinku. Homo Sapiens smegenys susuktos taip, kad jie aštriau reaguoja, kuomet iš ju yra atimama kažkas, ka jau jie iki tol turejo (ypač prisidengiant Pagrindinio Istatymo keitimais, kai tereikia paredaguoti pilietybės įstatymą), negu kad neturejo. Arba mėginama atimtą pilietybę pakeisti kažkokiu Lietuvio Pasu, kuris šiai dienai net neegzistuoja (kvepia politizuotu reikalu – bet, sąžiningai kalbant, tautos vienybė turi būti aukščiau už politiką******). Tiems žmonėms reikėjo užtikrintumo JAU VAKAR, kai Britai turėjo savo referendumą, o ne nesibaigiančių kalbų. Jeigu JK jais rūpinasi leisdama susitvarkyti dokumentus, o Lietuva krapšto nosį – tai visiškai aišku, kokį kelią žmonės pasirinks dėl elementaraus saugumo.

        **** Beje, tas pas KT kažkodel nepanaikina lengvatų dešimtims tūkstančių išimčių, įskaitant ir trečios kartos vaikaičius, kurie net nekalba lietuviškai (nors Jų, lygiai kaip ir po 1990m. išvykusiųjų “Pilietybes igijimo ir netekimo tvarką nustato istatymas” (citata iš Svarbiausio Istatymo). Čia irgi lietuviški fokusai prasideda. O Jūs garantuojate, kad po 10 metų pusė Lietuvos nebus tokie patys pabėgeliai, kokie buvo jų proseneliai?

        ***** Mane gyvenimas išmokė nepadėti kitam, jei tas kitas pats sau padėti nenori. Ši alegorija tinka puikiai šios dienos Lietuvai – Lietuvoje ir užsieniuose gyvenanciu lietuviu dirbtinam supriešinimui. Jei Lietuvoje yra lietuvių
        perteklius, tai natūralu, kad niekas del nieko neturi pergyventi ir visi gali jaustis laimingais – rinkos ir natūrali atranka sutvarko viska taip, kaip reikia*******. Bet mano nuojauta kažkodėl man neduoda ramybės ir šnibžda, kad dar daug ašarų bus išlieta ateityje visose lietuvių kilmės draugijose (Lietuvoje ir už jos ribų)?

        ****** Apie tai mus įspėjo dar Vincas Kudirka. Danger – ignore this at your peril.

        ******* Kuo mažiau žmonių – tuo daugiau švogerių. Kuo daugiau švogerių – tuo daugiau korupcijos. Įdomi išvestinė.

        P.S. Lietuva ir jos žmonės (ne tik išvykusieji), mano akimis, yra įmirkyti į tokį teisinį šūdą, kad tik per kraujus tai sugebes pakeisti. Einant dabartiniu keliu šalia dvigubos pilietybės įstatymo reikia tobulinti dar ir Referendumo įstatymą, bet Svarbiausio Įstatymo nereikia keisti (priešingai nei, kad Seimas, suvedžiotas KT, tikina), nes jis geras toks, koks yra – juk jame nėra jokio PRIEŠ ir PO 1990m. supriešinimo – tai yra pačių žmonių įstatyminis sureikšminimas!!

        • Adomas parašė:

          Pačioje širdyje visas šis pilietybinis nonsensas gali būti suvestas į vieną paprastą klausimą: ar mes mylime žmones? Ar mylime kaimyną, pusbrolį, išeivį, tautietį? Ir jis labai lengvai išsprendžiamas nuvilkus visus žmonių gynybinius sluoksnius. Nes jei nemylime, tai nėra ko apsimesti, kad mylime. Žmonės tokie sutvėrimai – labai gerai ir greitai suuodžia ir nemėgsta apsimetinėjimų.

  3. Mauras parašė:

    Mielas Adomai, taip, dvigubos pilietybės klausimas man nekyla, su gimstamumu tvarka, atžalos niekur neišmauna priešingai nei norite įteigti. Iš kur turite duomenis, kiek yra priėmę kitos šalies pilietybę ir nepranešę – o kodėl? Dėl Konstitucijos mes visi balsavome referendume 1992 m., o dabar – kai kam nepatogu laikytis, nes norisi tapti “pirmarūšiais” kitoje šalyje? Tai kam ta “antrarūšė” pilietybė, pasididžiuoti šaknimis? Joms užtenka genealoginio medžio, pilietybė visai kita sąvoka.

    Bet grįžkime prie klausimo esmės. Nesuprantu 2 dalykų: 1. Kalbate apie prigimtinę teisę, bet ne apie pareigą. Kodėl sąmoningai padariusiems pasirinkimus – ne tik išvykti, kas nėra genocidas, o iškovota galimybė, kuria dalis ne tik pasinaudoja dėl skalsesnės duonos (ištekėjusios lietuviatės ir jų vaikai turi pilietybę, jiems neaktualu) bet norėtų ir prisiekti kitai valstybei (nesvarbu kokiai, draugiškai ar nelabai) – turėtume padovanoti teisę išlaikyti “papildomą” pilietybę? Nes jūs mums rūpite, nes mylim? Taip, rūpite ir mylime, bet lygiai tiek, kiek jums rūpi Lietuva ir pasilikę čia jos kurti. 2. Kodėl šią teisę turėtume dovanoti tiems, kas nelabai rūpi, kas toje Lietuvoje vyksta? Nerūpi tiek, kad atiduoti savo balsą už Lietuvos progresą (nesvarbu, kaip jį suprantate) kas keliis metus jiems per sunku? 3% balsuojančių emigrantų yra diagnozė.

    Tautybės iš jūsų niekas neatims. Bet pilietybę – gali, už išdavystę, už šnipinėjimą, už priesaiką kitai valstybei, taip yra daugelyje šalių. Pilietybė susijusi su įsipareigojimu, nuo balsavimo iki karo tarnybos, o valstybė gina savo pilietį bet kur pasaulyje, jis gali kreiptis į ambasadą. Aš už tai, kad tėvynė ir motina būtų viena, ir nelabai suprantu, kokia čia prigimtinė teisė bus pažeista, kaip ir manipuliacijomis kvepiančių pagąsdinimų, kad kažkas dar gailėsis… Mylėti norėčiau esančius šalia, atiduodančius šiai valstybei savo darbą, o ne virtualiai kažkur komfortiškiau įsikūrusius, besirūpinančius savo ateities interesais ir kritikuojančius savo šalies Konstituciją, kuri atstovauja mūsų, piliečių, daugumą.

    • Adomas parašė:

      Maurai, atsakysiu, kai surasiu laiko.

      O kol kas, ilgai nemalant, pasakykite man, prašau, trumpai: tai kiek Jums džiaugsmo suteikė Ilgausko atsiųsti jo paties ir jo vaikų pasai? Kiek Jūsų gyvenimas nuo to pagerejo? Ar daug išlosėte asmeniškai?

      • Adomas parašė:

        P.S. nieko blogo tame, kad kažkas rūpinasi savais interesais, nematau. Juolab, kad Mauro ir mano interesai šiuo atveju visiškai sutampa 🙂

      • Adomas parašė:

        Tai taip ir nesulaukiau Mauro atsakymo į paprastą klausimą: kuo jam gyvenimas praturtėjo ir pagerėjo, Ilgauskui atsiuntus jo paties ir vaikų pasus?

    • Mauras parašė:

      Adomai, savo šalies Konstituciją ir įstatymus piliečiai turi žinoti ir gerbti. Negerbia – jie nebe piliečiai. O jūs, nepykite, kaip koks turginis bandote derėtis savo naudai, ir dar manipuliuoti klausinėdamas keistų dalykų. Man jokio džiaugsmo dėl tų, kas savanoriškai priima kitos šalies pilietybę ir prisiekia jai tarnauti – bet tai ne mano, o to žmogelio apsisprendimas. Kokios (savanaudiškos) paskatos juos iki to priveda, net nelabai įdomu.

      • Adomas parašė:

        Kuo toliau, tuo įdomiau Maurai. Jūs vadinate “keistais dalykais” nūdienos aktualijas? Ir ką Jūs čia manipuliatyvaus užuodėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *