MENIU

Komentarai (3) #išsaugokeurą

Idėja diasporai: diasporos Lietuviams skirtos Seimo narių vietos

Londone vykusioje diskusijoje išsakiau vieną beveik spontanišką pasiūlymą, kuris galimai padėtų sprėsti Lietuvių diasporos interesų išklausymo problemą, galimai net labiau nei dviguba pilietybė.

Gal verta pasvarstyti, kad didžiausios lietuvių migracijos sulaukiančiose šalyse – D. Britanijoje, Airijoje, kitose ES valstybėse, galėtų rinkti savo atstovus į Seimą? Jie galėtų veikti tarytum Europarlamento nariai – į balsavimus vyktų, dalyvautų komitetuose, ir tuo pat metu dirbtų diasporos bendruomenėse.

Emigrantų išvykusių iš Lietuvos po Nepriklausomybės atgavimo yra gerokai per pusę milijono, ir jie veikiausiai migravę ilgam. Gal suteikę jiems didesnį ir efektyvesnį atstovavimą Seime ir skirdami būtent jų interesams atstovausiantį Seimo narį/narius mes daugiau sulauksime jų grįžtančių?

Dabartinė tvarka kai emigrantai stebuklingu būdu tampa Vilniaus Naujamiesčio apygardos rinkėjais daro meškos paslaugą tiek Vilniaus Naujamiesčio vienmandatei apygardai tiek ir diasporos interesams.

Tad kaip manote – ar tai padėtų sukurti sąlygas norintiems grįžti, o likusiems – palaikyti ryšį su Tėvyne?

3 komentarai įraše "Idėja diasporai: diasporos Lietuviams skirtos Seimo narių vietos"

 1. rasa parašė:

  Nemanau kad užsienio lietuviai išvis turėtų turėti atstovus Seime – mokesčių Lietuvai jie nemoka, tai kodėl turi turėt galimybę diktuoti savo valią Lietuvos mokesčių mokėtojams? Pavyzdžiui, kokią teisę užsienyje gyvenantys lietuviai turi reikalauti, kad Lietuva pakeltų pensijas jų Lietuvoje likusiems pensininkams tėvams, jei pensijos tiems paliktiems tėvams mokamos iš Lietuvos mokesčių mokėtojų kišenių? Lietuvos dirbantieji nebeišgyvena nuo užkrautų mokesčių – kodėl jų sąskaita dar turi būti finansuojamos užsienio lietuvių problemos?

  • Adomas parašė:

   Todėl, kad užsidarę ir susipriešinę mes tapsim maži, visai maži ir galiausiai mes išnyksime. Lietuviai ir taip yra viena labiausiai uždarų ir mažiausiai bendraujančių tautų Europoje. Yra galimybė tai pakeisti į labai teigiamą pusę, jeigu tik pakelsim galvytes virš savo personalinių problemų ir pamatysim bendrą vaizdą.

   Galime klausimą apsukti ir į priešingą pusę – kas finansuos prabangius tankus ir optinius taikiklius invazijos atveju, jei ne milijonas užsienio lietuvių? Kas prisijungs prie dabartinių Lietuvos kariuomenės savanorių karo atveju, jei ne užsienio lietuviai (prisiminkite keturių dienų karą Armėnijoje)? Kur lietuviai, karo atveju, važiuos prieglobsčio, jei ne pas užsienio giminaičius? Gaila pripažinti, bet Lietuva šiai dienai yra pigios darbo jėgos valstybė, ir ji konkuruoja su 50 kitų tokių pat pigių darbo jėgos valstybių. Vėlgi klausimas – kas investuos čia, gimtinėje, jei ne užsienio lietuviai? Jūs, įtariu, net neįsivaizduojate, kokie pinigai užsieniuose pas juos sukasi (ir kaip to rusas bijo). Ar naudingai panaudosim juos, ar atiduosim kitoms valstybėms – čia jau mūsų visų reikalas.

   Skaičiuoti viską nominaliniais pinigais yra labai siaura. Šiandien moki tu, rytoj moku aš – tai normalaus bendravimo ir tautos pagrindas. Beje, tauta, o ne mokesčiai, yra tautos pagrindas. Tautos ir bendruomenės per 27 metus dar nesugebėjome sukurti, bet gražūs poslinkiai naujoje kartoje jau matosi – tereikia truputėlio meilės. Iš pradžių sau, po to – aplinkiniams. Gal jau laikas iš atminties stalčiuko ištraukti Lietuvos Himną, apie tai ten gražiai užsimenama?

 2. Mauras parašė:

  Pasiūlymas, kaip išlaikyti disporos ryšį su Lietuva – ekspromtinis ir kontraversiškas, bet įdomus. Kontraversiškas – nes pastato emigrantus į tautinės mažumos, kurios interesus reikia ginti atskirai nuo likusių piliečių, poziciją. Įdomus, nes leidžia jiems įgyti realų balsą ir tuo pačiu labiau įsitraukti, susidomėti.

  Šimtą kartų geriau nei spekuliatyvus ir klaidinantis Ž.Pavilionio „duokim dvigubą“ kas atseit reiškia „sukilkim prieš elitą“.
  https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/zygimantas-pavilionis-ideja-lietuvai-sukilti-pries-lietuva-kaip-elito-projekta-arba-we-the-people.d?id=76332603&com=1&reg=0&no=0&s=2

  @Rasa – kad jie nemoka mokesčių, nesutinku. Žinote, kiek emigrantai kasmet persiunčia perlaidomis, neskaitant kitais būdais čia atkeliavusių jų uždirbtų pinigų? Virš 1 mlrd. EUR, jei bent pusė jų išleidžiama perkant PVM (jau nekalbu apie akcizus) apmokestinamas prekes, tai jau 100 mln.€ mokesčių į biudžetą.

  @Adomas – turėti iliuzijų, kad kas nors suspės atvykti ar nusipirkti prabangių tankų ar optinių taikiklių prasidėjus invazijai, nereikėtų.
  Dėl investicijų – labai pragmatiškas, bet nelabai etiškas ir nekonstitucinis variantas būtų leisti dvigubą pilietybę visiems, kas investuoja milijoną 🙂 matyt nediskutuosim, kad dauguma jų neinvestuos, nebent į savo čia likusius tėvus, ar būstą kada senatvei, taigi tai ne ta kryptis kur reiktų labai stengtis. GLL yra ta iniciatyva, kuri siekia pritraukti ir išlaikyti ryšį su sėkmingiausiais, to pakanka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *